Josefina Bakošová

I když se profesionálně věnuje módnímu návrhářství, nestudovala přímo tento obor, ale scénografii na DAMU. Kromě návrhářské činnosti má díky svému vzdělání zkušenosti i s šitím filmových a divadelních kostýmů. V roce 2006 otevřela prodejní galerii Harddecore, které se společně se svým mužem Petrem, věnuje a kde můžete exkluzivně její oděvy koupit. 
„Harddecore jsem založila v roce 2006, chtěla jsme představit dobré nápady, šperky a módu, která tu vznikala. Tehdy si nikdo příliš nedovedl představit, že by obchod zaměřený na malé kolekce mohl vůbec fungovat. Vznikaly skvělé práce, krásné šperky nebo porcelán, ale končily jako prezentace na vysoké škole. Nikde se neprodávaly. To mi přišlo jako velká škoda. Podařilo se mi sehnat prostor na Senovážném náměstí v centru Prahy a otevřela jsem tu prodejní galerii Harddecore. Během pár let se otevřely další obchody a začaly se v nich prodávat totožné věci.“

Její modely jsou vždy nápadité střihem, ale nehýří barvami divokých tropů. Naopak se drží v eleganci severu. Je to minimalismus, skloubený s praktičností použití. Modely se dají využít jak na večer, tak na noční spaní. Poslední limitovaná kolekce nočních košilek Prosnění je natolik elegantní a zároveň pohodlná, že se zákaznice smiřují s tím, že půjdou do divadla v košilce. Bílá a černá jsou dominanty, které v jejích kolekcích nacházíme každý rok. Někdy se náhle přidá africký vzor nebo výrazná barva, co nás něčím provokuje. Nicméně jak Josefina sama o bílé říká: „Bílá plocha je sama o sobě dost silná a stačí jen malá tečka, malý detail a věc posunete jinam, do jiných rozměrů.“

Co podle tebe symbolizuje bílá barva v módě? Vnímáš ji jako symbol cudnosti, čistoty nebo smutku?

Jednoznačně čistotu. Bílou barvu v módě mám velmi ráda. Je to barva-nebarva, která symbolizuje čistotu, nevinnost, neposkvrněnost. Tedy u nás v Evropě. Například v Číně symbolizuje opak. Každá barva něco vyzařuje! Když například vidíte někoho v barvě červené nebo zelené, nějakým způsobem to na vás působí. Mně se na bílé barvě líbí, že je neutrální. Stejně tak barva šedá a černá. Je to jako když vezmu čistý bílý papír a začnu něco nového vymýšlet. Je to začátek něčeho. Tenhle okamžik mám strašně moc ráda a s bílou látkou je to podobné. Krásně vykresluje tvary modelu a dle mého názoru je natolik výrazná, že dokonale podtrhuje osobnost člověka. Můžu ji nakombinovat s jakoukoliv jinou barvou! S žádnou se netluče, ale naopak doplňuje. Je výrazná a okouzlující.

Myslíš si, že k svatebním šatům neodmyslitelně patří bílá?

Není to nutné. I když já osobně to cítím tak, že je krásné se vdávat v bílé. Je to jedinečná příležitost být bílo-bílá! Ale v bílé se musí prostě člověk cítit dobře a to u této barvy někdy nemusí vyjít. Například jsou lidé, převážně ženy, které mají pocit, že bílá barva zvětšuje-rozšiřuje-odhaluje. Někdy při navrhování svatebních šatů, které tvořím na zakázku, se setkávám se slečnami, které se v bílé necítí dobře. Myslí si, že jim bílá nesluší... připadají si v ní příliš bezbranné. A ono je to pak vidět. Ten samotný pocit je nejdůležitější. Dost často pak volíme odstíny pastelové, teplé a ty se třeba s bílou můžou krásně nakombinovat.

 

 „Bílá plocha je sama o sobě dost silná a stačí jen malá tečka, malý detail, a věc posunete jinam, do jiných rozměrů.“

 

Když se řekne bílá pohovka?

Napadne mne červené víno. 

Jak konkrétně s bílou barvou, nebo barvami, pracuješ při vytváření tvých modelů? 

Barva většinou přichází postupně. Nejprve tvary… pak teprve barva. Nejprve začínám kreslit. Tužka a bílý papír. Kresba je ze začátku černobílá. Tedy řeším především tvar, siluetu, střih modelu. Ve chvíli, kdy model již vidím a dokážu si ho přesně představit ze všech stran, dělám si často takový mini model z papíru. Opět z bílého. To je pro mě důležité, aby to byl bílý papír. Je to naprosto neutrální a dobře vidím linky. Pak teprve začínám řešit barvu. Ale jak jsem říkala… mám ráda  barvy-nebarvy, takže často zůstávám u bílé, šedé či černé a k tomu nenápadný prvek-detail v barvě. Miluji na nich tu možnost kombinování. Někdy to je i naopak. Nejprve přijde barva - látka a pak teprve vymýšlený tvarů, ale stává se mi to méně, než první varianta.

Máš ráda bílou zimu nebo zelené léto?

Týden v roce bílá zima. Zbytek roku zelené léto.

Co si myslíš o bílém zlatu, je pro tebe víc, než zlato zlaté?

Bílé zlato je něžné, přitahujeme mě víc, než zlato zlaté. Sama jsem zvolila svůj svatební prsten v bílém zlatě! Já osobně moc šperky nenosím… neumím to. I když se mi velmi líbí a ženy, které to umí, obdivuji. Bílý šperk je dle mého velmi dominantní prvek. Je krásné, když někdo umí sladit svůj model se šperkem. Kombinace minimalistické oblečení  například v šedé barvě a k tomu výrazný bílý šperk, například porcelánový, je něco, co vnímám jako výtvarný počin. Jako obraz. Absolutně to obdivuji a respektuji.

Máš pocit, že bílé boty jsou praktické? A když vidíš na ulici člověka v bílých mokasínách, vyvolává to v tobě nějaké pocity?

Bílé boty nejsou praktické, ale také si myslím, že bílé boty jsou skvělé a odvážné! Mám hodně ráda, když je vypíchlý nějaký prvek, detail. Pokud mám na sobě něco velmi jednoduchého, jednobarevného až fádního a k tomu si vezmu bílé boty, které jsou velmi výrazné až netypické, krásně to celé funguje dohromady. Je to jednoduše třešnička na dortu a vše se navzájem krásně doplňuje. Tedy velmi záleží na zbytku outfitu!

Býváš někdy bílá jako stěna?

Ano. Jsem chudokrevná a často jsem bílá jako stěna, nebo naopak červená jako rajče. Nic mezi tím.

Máš ráda porcelán čistě bílý?

Porcelán miluji čistě bílý! A někdy čistě bílý s jemným dekorem. Loni jsme udělali v galerii Harddecore malou kolekci porcelánu „Forever“ na které jsme vytvořili design potisku. Je to porcelánová kolekce, kterou navrhl prof.Jiří Pelcl a my jsme vzali tvary, které se nám velmi líbí a na ně vytvořili čistě zlatou barvou dekor. Jsou to především hrnky, kelímky a mističky. Tato kolekce je skvělá… velmi se mi líbí to doplnění čistě bílé plochy malým zlatý detailem. To je přesně to, co mám na bílé barvě tak ráda. V současné chvíli ilustruji básně Kristiny Nedvědové, mé oblíbené spisovatelce a scénáristce a opět jsme u toho. Fascinuje mě ta bílá plocha papíru a jemná kresba tužkou. Pro mě je to dostačující a velmi silné vyjádření.

Posloucháš Jacka White?

V hudbě dávám přednost Jamesi Brownovi!


Starší Novější