Ilustrované šaty

Co jsou ŠATY?

Dagmar: ŠATY je autorský projekt ilustrátorky Dagmar Tragorovej a modnej designérky Josefiny Bakošovej. Projekt vzniká v spolupráci s dieťaťom, s ktorým vytvorím ilustráciu priamo na látku, ktorú Josefina ďalej aplikuje do šiat. Keďže každé dieťa je osobnosť, ktorá chápe a vídí svet inak, vznikajú šaty, ktoré zachovávajú strih navrhovanej kolekcie, ale obrazovým prevedením nesú vždy nový obsah i formu. Zároveň zaznamenávajú obdobie dětského výtvarného prejavu, ku ktorému dieťa momentálne
patrí a neskôr sa už nevracia.

Proč jste se rozhodly spolupracovat?

Dagmar: Naša spolupráca vznikla spontánne minulý rok, keď sme zdieľali spolu atelierové priestory na Senovážnom námesti. Ja som v tom období zverejnila projekt Ushush -interiérové ilustrácie vytvárané v spolupráci s deťmi a vtedy nás napadlo tento projekt posunúť do oblasti mody.

Když mám dětskou kresbu, kterou bych chtěla mít na vlastních šatech, kam ji mohu přinést?

Dagmar: Projekt nie je založený na obkreslování už vytvořeného obrázku, ale môže slúžiť ako dobrá referencia výtvarnéj skúsenosti dieťaťa, ktoré spracováva motív priamo na látku pod vedením ilustrátoky. Ak má niekto záujem o vytvorenie šiat, je možné sa informovať priamo v galerií Harddecore na Senovážnom náměstí 10, alebo nás stačí osloviť prostredníctvom emailu.

Jak dlouho celý proces, od doby, kdy vám odevzdám kresbu, trvá?

Dagmar: Trvá individuálne, na základe osobnej dohody a potreby.

Berete pouze dětské kresby? 

Dagmar: Zatial je projekt zameraný na spontánnu detskú kresbu, ale má svoje presahy i v iných pripravovaných realizáciach. Josefina: Nebráníme se ale i realizaci od dospělého člověka. Kdy například dcera, syn….kdokoliv již dospělý, bude chtít vytvořit kresbu na šaty pro někoho blízkého.

Jak byste představily Ushush?

Josefina: Ushush “Art made by kids“ je výtvarný projekt, který prezentuje spontánní dětskou tvorbu v rámci graficky a koncepčně jednotného díla. Principem projektu je kreativní komunikace a spolupráce mezi autorkou a dětmi. Na základě jedinečnosti
místa, situace a tvůrčího naladění dětí, vytváří autorka grafický impuls, kterým motivuje děti k jeho dalšímu výtvarnému rozvedení. Děti reagují na autorčin výtvarný podnět vlastní tvůrčí odpovědí. Její forma i obsah jsou pak zcela ponechány na dítěti. V závěrečné fázi se autorka k dílu vrací opět s vlastním přímým vstupem. Smyslem není korigovat práci dětí, ale vizuálně podpořit některé její kvality. Počátečním a finálním zásahem autorky vzniká vizuálně jednotné dílo, které je ovšem zcela podřízené obrazovému chápání, vidění a vyjádření dětí. 

Dagmar: Výsledkom sú ilustrácie priamo na stenu alebo plátna pre individuálne účely.

Josefíno, jak vymýšlíš střihy pro jednotlivé Šaty? Jsou všechny Šaty jiné, šité pro zákaznice / zákazníky na míru - podle látky, kterou vyberou?

Josefina: Zatím jsme vytvořily první mini kolekci, která vycházela přímo z konkrétních kreseb. Vznikly tři kresby od tří věkově rozdílných dětí. Každá z kreseb je přirozeně úplně jiná, ať už se jedná o výtvarný přístup nebo celkovou formu. První ŠATY jsem vymýšlela na míru každé z těchto kreseb. Myslím si, že by tyto střihy mohly dále fungovat a jsou aplikovatelné i na nové výtvarné počiny. Vůbec se ale nebráním i vytvoření zcela nového střihu pro zadání a model konkrétního zákazníka.

ŠATY jsou autorským projektem módní návrhářky Josefíny Bakošové a ilustrátorky Dagmar Tragorové. Každý kousek oděvu vzniká ve spolupráci s dítětem, které vytvoří s Dagmar ilustraci přímo na látku, kterou Josefína následně aplikuje na oděv. V případě zájmu o autorské ŠATY, nás kontaktujte na info@ushush.cz


Starší Novější