Janja Prokić / PRECIZNOST, RAFINOVANOST, UMĚNÍ

Která témata Vás na šperku zajímají?

Nejvíce mě na šperku zajímá osobní rovina: proč lidé vůbec šperky nosí, co jim šperk dává, jakou k němu mají citovou vazbu. Tento přístup ke šperku se samozřejmě odráží i na mé práci. Snažím se vytvářet věci, které s sebou nesou jistou informaci a energii a byla bych ráda, kdyby se přenášela i na svého nositele.

Jakou roli hraje dnes to, co děláte? Jaká je role uměleckého řemesla ve 21. století?

Myslím si, že se význam řemesla vrací. Čím dál tím více lidí chce vědět, jak byly věci, které nosí, vyrobené a je velké plus, když je vyráběl člověk, ne stroj. Což je dobře, protože jakékoliv řemeslo je krásná věc a nemělo by zaniknout. Myslím, že lidská ruka předmětu vnáší duši.

Co je podle Vašeho názoru móda a šperk?

Určitý způsob, jak se projevit. Pro někoho důležitý, pro někoho vůbec ne. Pro mě osobně hodně důležitý.

Čí práci sledujete?

Sleduji spíše volné umění než design. V designu mě baví lidé, kteří experimentují s materiály a používají netypické formy zpracování, například studio Fomafantasma.

„Snažím se vytvářet věci, které s sebou nesou jistou informaci a energii a byla bych ráda, kdyby se přenášela i na svého nositele."

Spolupracujete s někým nebo upřednostňujete pracovat sama? Případně s kým Vás láká spolupracovat?

Pracuji samostatně a zatím jsem nepřemýšlela nad spoluprací s někým ze svého oboru. Mimo šperkaře se velmi těším na spolupráci se sklářem Martinem Janeckým, která snad už v hodně brzké době proběhne. Co se týká módy, tak by mě bavilo uskutečnit nějakou jednorázovou věc například s Pavlem Ivančicem nebo se Zuzanou Kubíčkovou, o které se již delší dobu společně bavíme, ale zatím nebyl čas vše uskutečnit.

Na čem teď pracujete?

Momentálně se připravuji na Design Week ve Florencii a také rozvíjím (zatím myšlenkově a v návrzích) novou kolekci, kterou bych ráda představila na Designbloku 2015. Bude o čarodějnictví.

Janja Prokić studovala malbu na Akademii výtvarných umění v Praze, sochařství a následně šperk na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Několikrát byla nominovaná na cenu Czech Grand Design a v březnu tohoto roku ji získala. Vystavuje v Čechách i v zahraničí, žije a pracuje v Praze. www.janjaprokic.com


Starší Novější