TEREZA VERNEROVÁ VOLNÁ - výstavy šperku

Co to je šperk?

To je filosofická otázka, ale to je právě to, co mě na šperku baví. Odpověď by mohla být: zlatý prsten s kamenem, což je relevantní, ale dost konzervativní. Když o šperku přemýšlíte trochu šířeji, tak vás to dovede do oblasti autorského šperku, což mě baví a zajímá nejvíce. Protože tady najednou může být šperk i něco jiného, než jen zlato a brilianty.

Proč jsi začala pořádat výstavy šperku?

Když jsme začínali, vedla nás frustrace nad tím, že se tu šperk nevystavoval, nebo alespoň ne v kontextu, který by nás bavil. Tehdy začínal rozmach šperku, dnes už se veřejnost, i ta odborná, o šperky zajímá daleko více. Šperk dostal prostor na velkých přehlídkách designu, povědomí o tom je daleko větší, než bylo třeba před pěti lety. Pozice šperkaře už není vnímána jako pozice dobrého řemeslníka, ale člověka, který hledá přesahy, který šperk má - směrem k designu, ale také směrem k volnému umění, soše.

Kde lze šperk studovat?

Na pražské UMPRUM, tam se šperku věnují od začátku 20. století a dlouho to byla jediná škola, kde se šperk studoval, vedle toho můžete tento obor studovat v Plzni, v Liberci a částečně i na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na Slovensku se šperku věnují od 90. let.

Co tě zajímá na šperku a proč se mu věnuješ?

Studovala jsem produktový design a ke své bakalářské práci jsem psala teoretickou práci zaměřenou na šperk, kterou jsem pak dál rozvíjela i při studiu teoretického oboru na UMPRUM a na stážích v ateliéru Evy Eisler. Tam jsme společně s dalšími studenty vytvořili skupinu UNOSTO, se kterou děláme výstavy a sledujeme, co se kolem nás ve šperku děje. Nejvíce mě zajímá tvůrčí prostor, který šperk umožňuje.

Jak jde tento tvůrčí prostor vystavit? Vystavovat šperky je, podle mého názoru, velmi těžké, jak se dělá výstava šperku?

Vystavovat šperky je technicky komplikované - ale šperk, na rozdíl třeba od obrazu, můžeš mít stále u sebe, můžeš ho nosit… což je jeho hlavní funkce a přináší ti to úplně jiný umělecký zážitek, než když jdeš na výstavu obrazů do galerie. Šperky by se měly vystavovat, protože kontext galerie je přenáší do jiné roviny a ukazuje hodnotu, kterou umělecký šperk má. Představuje uvažování šperkaře a jiný přístup, než ten, který je u šperků, které jdou koupit třeba ve zlatnictví. Výstavy šperku mají smysl, když návštěvník o šperku začne přemýšlet trochu jinak, než jako o spotřebním předmětu.

Co chystáte s UNOSTO?

Jednu výstavu chystáme na podzim, další pak pro Schmuck v Mnichově, což je jeden z největších světových svátků autorského šperku. Desítky galerií, showroomů i soukromých ateliérů se tu na týden zaplní návštěvníky z celého světa zvědavých, co se ve šperku děje.

Nakupují muzea současný šperk do svých sbírek?

Uměleckoprůmyslové muzeum má výborné sbírky a je skvělé, že toto muzeum, společně třeba s muzeem v Turnově, nakupuje a má sbírky současného šperku a autorů kolem třiceti let.

Tereza Vernerová Volná je kurátorka a zakladatelka sdružení UNOSTO, které vzniklo v květnu 2011 jako platforma pro propagaci mladého českého šperku. Prostřednictvím výstavních akcí, workshopů a spolupráce s podobnými evropskými skupinami Tereza (společně s celým sdružením UNOSTO) oživuje debatu o současném šperku v domácím i zahraničním kontextu. Zakládajícími členy UNOSTO jsou Markéta Richterová, Klára Šípková, Kateřina Řezáčová, Lucie Houdková, Karla Olšáková, Kateřina Matěchová, Martin Verner a Tereza Vernerová Volná. www.unosto.cz


Starší Novější