TRVAT NA SVÝCH NÁZORECH

Co jste se na spolupráci s významnou evropskou sklárnou Nachtmann naučil?

Asi nejzásadnější věc je, trvat na svých názorech, protože jako designér komunikuji s konstruktéry, s lidmi z marketingu a každý má na věc svůj názor, který se opírá o jeho zkušenost. Je důležité naslouchat, ale zároveň si nenechat do ničeho mluvit. I když od první skici to trvalo asi rok, než vyjel první kus kolekce Sphere z linky. Člověk musí rychle reagovat na podněty z firmy, posílat skici,  3D modely, koordinovat technické záležitosti... Takže důležitá je i rychlost a rozhodnost.

Jaká byla omezení a jaké bylo zadání od sklárny Nachtmann? Jak vaše spolupráce od začátku probíhala?

Vlastně nás nijak neomezovali, prostě řekli: lisujeme sklo a to dost dobře, zbytek je na vás… Dostali jsme vydatnou dávku informací ohledně výroby a chodu firmy i trhu. Absolvovali několik exkurzí, setkali se s majiteli. To vše se pozitivně podepsalo na celé práci. Jelikož to nebyl první ročník jejich spolupráce se studenty, vlastně jsme tušili, co chtějí. Většina výrobců totiž ví, že musí inovovat. Portfolio složené jen z osvědčených designů není všechno! Takže jsem pochopil, jak by měl být výsledný produkt charakterizován: mladý, současný design od mladého designéra a já k tomu snad ještě přidal respekt k našim sklářským kořenům. Musím říct, že to byl velmi příjemný úkol, od začátku se nám skvěle věnovali, jak hlavní supervizorka Stefanie Kubanek, tak všichni z Nachtmann týmu. Pro mne to byla spolupráce snů.

Je model podobných soutěží a spolupráce s firmami běžný? Jakým jiným způsobem může mladý designér začít obdobnou spolupráci?

Myslím, že studenti designu mají příležitosti účastnit se soutěží. Nevím, jestli je jich dost, ale jsou. Někteří výrobci systematicky podporují mladé designéry těmito podniky už řadu let například IKEA, Electrolux. Určitě pozoruji trend, kdy firmy chtějí oslovovat i studenty, ne jen zavedené jména. Ale třeba nemají vypracovanou metodiku, jak k tomu přistupovat. Samozřejmě je možné jít za výrobcem sám a oslovit ho svou prací. Když se o něco dost zajímáš nebo řešíš nějaký problém a vymyslíš inovativní věc nebo produkt, tak by byla škoda ho nerealizovat. Potom automaticky hledáš někoho, kdo bude schopný to vyrábět. No a pak už jen záleží na tom, na koho narazíš.

Projektem NextGen firma Nachtamnn oslovuje přední světové školy designu a zve je k účasti na tomto každoročním projektu. Společně s týmem sklárny Nachtmann a pod vedením Stefanie Kubanek vzniká na každé z vybraných světových škol nové zadání. Studenti se seznámí s výrobou skla a během semestru intenzivně navrhují sadu skla pro značku Nachtmann. Vítězný návrh je pak od základního nápadu připravený až do výroby a prodeje. Nejúspěšnější studenti pak získávají standardní kontrakt s jednou z nejúspěšnějších evropských skláren. Vloni zvítězil Roman Kvita, student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který navrhl kolekci Sphere. Ta je po roce nejprodávanější z celého sortimentu NextGen. www.romankvita.com


Starší Novější