Propojení světa tance a módy - Josefina Bakošová for 420PEOPLE

Na počátku projektu byl sen, takovéto „počkej, až já budu zkoušet ve svojí vlastní kolekci“. Jak vysvětlují 420PEOPLE, v zahraničí je běžné, že velké soubory mají svá vlastní trička nebo tepláky, zkrátka oblečení s logem nebo názvem souboru. Soubor se ale chce vydat dál než „jen“ k obrandovanému triku. Jak jsou s kolekcí spokojeni půl roku po jejím odhalení? A co nového chystají na scéně (nebo v ateliéru)? Dozvíte se v následujícím rozhovoru. Na otázky odpovídali Václav Kuneš, zakladatel a umělecký šéf 420PEOPLE a Bára Čermáková, která o projekt kolekce spolu s kolegyněmi ze souboru pečuje.

Spojení s Josefinou Bakošovou. Kde a proč se vzalo? Jak se vaše cesty protnuly?

Václav: Vycházeli jsme z toho, koho známe, kdo by do toho šel. Kdo to bude schopný dotáhnout a držet při životě. A kdo už má zároveň zkušenosti s prodejem jak v kamenném obchodě, tak i přes internet. Kdo bude mít cit nejen pro ‚taneční oblečení‘ a zároveň bude mít nápad jak to posunout dál. Nebylo toho málo, co jsme hledali… A našli.

Bára: Nataša (spoluzakladatelka souboru, pozn. redakce) s Václavem mají kolem sebe za léta práce v oboru hodně lidí, kteří se věnují módě. Spolupracovali jsme s Evou Brzákovou, studiem CHATTY nebo Olo Křížovou. Naše zadání bylo ale hodně specifické a Josefiny velkou devizou je, že má zkušenost s divadelním prostředím. Zná jeho proměnlivost, potenciál i rozpočtové limity. To vše dokázala respektovat a proto jsme se nakonec dohodli. Původně jsme Josefinu a její tvorbu objevili úplně prozaicky – skrze to, že šije krásné věci a umí je prodat, ve všech slova smyslech.

Jak hodnotíte projekt kolekce teď, půl roku po spuštění prodeje? Nebylo by bývalo lepší nakonec jít cestou jednoduššího merchandisingu, pověstné propisky?

Václav: Kolekce je krásná a co víc, tím že je to poprvé jak pro nás, tak pro Josefinu, vidíme v tom další možnosti, kam to posunout a co s tím dál dělat. Propisku můžeme teď už mít taky, třeba tu retro svlíkací z 80. let, kde si budeme svlékat tu naší kolekci.

Bára: Jsme velmi spokojení a pyšní. Ukousli jsme si velké sousto, ale nezajídá se nám. Když kolekci prodáváme po představeních v divadlech, reakce lidí se většinou pohybuje na škále nadšení – překvapení – zvědavost. Tenhle face 2 face prodej nám navíc dává možnost s diváky promlouvat, vyprávět jim náš příběh, zvát je na další představení nebo na otevřené taneční lekce do Studia Nové scény. A k Josefině do obchodu. V tom vidím jednu z nejsilnějších stránek kolekce – v tom příběhovém i marketingovém propojení dvou značek, každé z jiné oblasti. Naším cílem, mimo jiné, je, aby se postupně zákazníci Josefiny stávali diváky 420PEOPLE a naopak. Snažíme se to podpořit i různými nabídkami. Aktuálně například každý, kdo si něco koupí u Josefiny, může přijít zdarma právě na naše taneční lekce.

Můžete zmínit nějaké inspirativní modely z vašich rozsáhlých cest po světě? Má nějaký soubor originální/povedenou kolekci, která stojí za zmínku?

Václav: Nevybavím si teď nějaký převratný nápad merchandisingu. Jde spíše právě o ten jeden originální prvek, ať už je na propisce, tašce nebo na tričku. Kombinace těchto věcí je to, co si zapamatujete. A to se nám snad s naší crossoverovou kolekcí ‚ulice/studio‘ povedlo.

Bára: Když se odpoutám od módy, napadá mě balíček se zážitky, který loni vytvořila Nadace BNP Paribas, která je naším významným podporovatelem, ke svým třicátinám. Byla to krabice plná osobních vzpomínek umělců, kterým nadace pomáhá, a to nejen vzpomínek v psané formě – byl tam písek z Tangeru, peří, které bylo původně součástí scénografie jedné choreografie, apod. Zavání to prvoplánovostí, ale nesklouzlo to do ní. Naopak to bylo hodně osobní, příběhové, ale zároveň dost univerzální, aby ta myšlenka mohla zasáhnout skoro každého. Když se k módě vrátím, v poslední době mě zaujala kolekce triček našeho spřáteleného divadla NoD. Potisky navrhoval Musa a je tam jistý náznak toho, o co jsme usilovali my – mít víc než jen triko s logem. Je to docela povedené.

Co chystáte dál? Bude se kolekce nějak vy/rozvíjet? A v taneční tvorbě?

Bára: Momentálně se hodně soustředíme na tvorbu. 14 dubna nás na Jatkách78 čeká premiéra dvou choreografií. Nataša i Václav každý představí jeden nový kus, jmenují se Portrait Parlé a Paradiso. Mimo jiné i na ně se zákazníci Harddecore můžou přijít podívat za výhodnějších podmínek... Studio Nové scény brzy nejspíš také rozšíří repertoár nabízených lekcí. Co se kolekce týče, máme spoustu nápadů, kam a jak dál. Pokud vše dobře půjde, budeme chtít představit úplně nové kusy a barevné varianty nejpopulárnějších stávajících. Oklikou se možná vrátíme i k tolik odmítanému tričku s logem – v našem/Josefinině případě ale rozhodně nebude jen tak obyčejné. Nakonec prozradím už jen to, že v příští vlně, pokud nastane, budeme víc myslet na muže, tedy na ty méně androgynní.

Osm let po založení souboru jsou 420PEOPLE etablovanou a vyhledávanou značkou v České republice i zahraničí. Českému publiku stihli na svém repertoáru představit celou řadu velkých jmen světové choreografie, od O. Naharina, přes J. Kyliána a S. Teshigawaru až k A. Van den Broek. Ohniskem aktivit pak zůstává autorská tvorba zakladatelů souboru, Václava Kuneše a Nataši Novotné, osobností, které trvají na devizách výjimečné interpretační úrovně a profesionality. Soubor působí na několika pražských scénách, aktuálně v NoD, na Nové scéně Národního divadla, v divadle Ponec a na Jatkách78 - tam 14. dubna uvedl premiéru s názvem Paradiso. www.420people.org


Starší Novější