Tištěné emoce

Mám několik vášnivě oblíbených činností a čtení patří mezi ně. Chvíle, kdy ležím natažená na gauči s knížkou v ruce nebo skrčená v křesle s časopisem na kolenou jsou plné vzácného štěstí. Vím totiž, že zrovna teď nemusím plnit žádné povinnosti. Pracovat, uklízet, věnovat se ostatním. Jsem jen já a moje čtení. 

Zajímavé je, že když knížku nebo časopis v tomhle okamžiku nahrazuje tablet nebo notebook, euforie se nedostavuje. A to ani tehdy, kdybych četla hodně podobný obsah. Digitální technologie v mém klíně jsou totiž nepříjemnou přípomínkou faktu, že na zábavu teď není čas. Po oddychové chvilce musím zase pracovat. Čisté volno nastává až tehdy, když odkládám počítač. 

Tisk pro mě tedy znamená hodně. Je to důkaz mého odpočinku. Zdroj mého potěšení. Dotek a vůně papíru má terapeutické účinky. Tisk přenáší a přináší obsah, který hlava prostá pracovních myšlenek přijímá úplně jinak. Radost z knížek a magazínů mám ale i ve chvíli, kdy je nedržím v ruce. Stačí letmý pohled na jejich srovnanou řadu v knihovně a moje textařské srdce zaplesá. Díky tisku si zároveň s mnohem větší chutí vychutnávám kávu nebo čaj a s potěšením přejíždím zrakem po stěnách. Ilustrace se ve své tištěné podobě dostávají do všech koutů světa a objevují se napříč obory. V umění, designu i v módě. 

K tomu abych si tištěný zázrak mohla správně vychutnat, ale musím čas od času taky poskytnout jeho zdroje. Něco napsat. Něco nakreslit. Ručně i na počítači. Rovnováha musí být. A tak stejně ráda jako čtu, taky píšu. A je mi ctí, že tyhle řádky v rámci Decore Special nezůstaly jen v elektronické podobě, ale zhmotňují se ve formě prvního tištěného čísla.

 

 

 


Older Post Newer Post