Sklo

Trocha historie

Sklo se rozvíjelo v horských oblastech, ve kterých byl dostatek surovin, čímž přispělo k rozvoji těchto málo osídlených míst. První sklárny vznikaly ve druhé polovině 13. a v první polovině 14. století. Hlavními lokalitami, kde se sklo vyrábí, byly odjakživa Krušné hory, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Jeseníky a Šumava.

Výroba skla

Nejdůležitější na skle je písek: křemičitý sklářský písek, do kterého se přidávají tavidla, která nejenom umožňují samotné tavení, ale ovlivňují i následné vlastnosti skla. Nepostradatelný je při sklářském procesu vápenec (kterému staří skláři říkali křída), ten při tavení uvolňuje spoustu bublinek, které pomáhají svým pohybem žhavou tekutinu promíchávat. Tato tekutá hmota se zchladí a následně ji zpracovávají ručně skláři nebo
ji tvarují sklářské stroje.

Krása lesku

Když se řekne “krása lesku“, mělo by se vám vybavit olovnaté křišťálové sklo, barevné nebo čiré a jeho schopnost odrážet paprsky světla.

Dělení skla

Nejznámější sklo se dá rozdělit do dvou skupin: na sklo duté a ploché. Dělení je to jednoduché a tyto kategorie jdou také snadno rozeznat. Mezi duté sklo patří nespočetné druhy lahví, flakóny, zavařovací sklenice nebo třeba nápojové sklo, ploché sklo se používá v architektuře pro výplně oken, výloh nebo dveří. Samotné dělení a poznávání dutého skla je o trochu složitější…Víte, k čemu všemu se hodí taková sklenice? A jakou si vybrat?

Není sklenice jako sklenice. Víte, z čeho se pije koňak, aby měl opravdu plnou chuť? Z čeho whisky, červené víno nebo prosecco? Výběr a tvar sklenice není radno podceňovat, může totiž dokonale rozvinout chuť i vůni konkrétního nápoje nebo vše naopak značně utlumit.

Jak může tvar sklenice ovlivňovat požitek z pití vína? 
Víno se vychutnává, nikoliv pije!

Zásady skvělé sklenice pro vaše víno: Tenká dlouhá stopka a stabilní podstavec (nedržte sklenici za stěny, ohříváte tím víno a kazíte si vizuální dojem opatláváním).

Že vám stačí jeden druh sklenice? Omyl…
Tři základní typy sklenic, ze kterých by se mělo dobré víno pít:

ŠUMIVÉ VÍNO – FLÉTNA

Vysoká, štíhlá k vrcholu se mírně zužující sklenice, která má schopnost udržet nižší teplotu nápoje a dá vyniknout řetízkování vína.

BÍLÉ VÍNO – TULIPÁN

Jestli jste milovníkem bílého vína, pořiďte si sklenici, která je protáhlá (což umožňuje udržet nižší teplotu tohoto vína), trošku se směrem k hrdlu zužuje (kumulace aromatických projevů a vůní) a má vyhnutý okraj (který pomáhá při vychutnávání
a uvolňování aromatických sloučenin směrem k nosu).

ČERVENÉ VÍNO - BALON

Při servírování červeného vína by vám neměla chybět sklenice typu „balon“, která má kulatý, široký tvar a otevřené hrdlo, což vínu umožňuje kontakt se vzduchem. Snadněji se v něm víno zahřívá, což napomáhá lepšímu vnímání vůní a rozložení chutí

A co tyto sklenice?


Older Post Newer Post