LUCIE HOUDKOVÁ

Jak byste popsala svůj přístup k navrhování a vytváření šperku?

Mé šperky většinou vznikají náhodou, spíše dělám různé pokusy s materiály, ze kterých něco vzejde, to pak dál rozvíjím. Málokdy si vezmu papír a začnu si skicovat, ale také jsem se k tomu už párkrát dopracovala.

Co Vám přijde na šperku nejdůležitější a nejzajímavější?

Určitě nápad a potom zpracování. Mám ráda šperky (objekty), které mě nutí k zamyšlení. Potom vznikne totiž situace, kdy si řeknu „Wau, jak jen je tohle kruci udělaný.“ Nejvíc mě zklame, když zjistím, že je to 3D tiskárna… ta má samozřejmě také své kouzlo, ale hodnotu pro mě má opravdu to, co je vytvořené rukama.

Jaká je, podle vašeho názoru, role uměleckého řemesla dnes?

V současnosti, kdy se stal tisk 3D tiskárnou již běžnou záležitostí a každý si může nechat cokoliv vytisknout, role uměleckého řemesla zajisté klesá. Ale ručně vyrobené předměty mají svůj unikátní punc, který žádný stroj nenapodobí. Letos jsem se dostala do situace, kdy jsem navrhovala šperky pro strojovou výrobu a nikdy jsem se necítila tak omezovaná. Zjistila jsem, že jsem schopná vyrobit cokoliv, ale stroje ne.

Co je pro vás nejkrásnější šperk ze všech?

Definovat nejkrásnější šperk se nedá. Mám pár oblíbených šperkařů jako Nel Linssen, Tzury Gueta, Li-Chu Wu, Michihiro Sato... Ale šperk může být cokoliv. Moc se mi líbilo, když jsem minulý rok na sympóziu v Bratislavě potkala jednu slovenskou šperkařku Mayu Nepsinskou, která tam byla se svojí několikaměsíční dcerkou a řekla mi, že Luna je jejím nejkrásnějším šperkem.

Z jakých materiálů své šperky vytváříte? Jakým způsobem zkoušíte nové materiály?

Sice používám i klasické materiály jako je stříbro a zlato, ale ve většině případů spíše materiály pro šperk ne tolik obvyklé: plastové pásky, papír, silikony. Zatím asi nejneobvyklejším materiálem, který jsem kdy použila, byly kondomy, pro moji kolekci šperků „Bondage“. Tenhle materiál není úplně stálý, jedná se spíše o experiment, který používám pro výstavní účely, ale s tím se musí u všech uměleckých šperků počítat. Nejsou to věci pro denní používání. Často ještě dělám nositelné varianty. Z kolekce „Bondage“ to jsou šperky lité z epoxidu, které jsou celkem dost odolné. Často si to vyzkouším už při výrobě, mám dost děravé ruce a všechno mi padá.

Lucie Houdková - šperkem se zabývá podle vlastních slov od dětství. Studovala na pražské Vysoké škole umělecko průmyslové v ateliéru K.O.V. Dnes žije a pracuje v Praze, je členkou skupiny UNOSTO a její práce je zastoupená ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea a Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. www.luciehoudkova.com


Older Post Newer Post