JIŘÍ PELCL

Jaká je vaše definice designu?

Nemám rád jednovětné definice. Moje definice designu vyplývá z odpovědí na následující otázky.

Jakou zkušenost máte s tvorbou a prodejem produktů „vlastním nákladem“? Jak jste se k tomuto způsobu práce dostal?

Svoje návrhy jsem začal produkovat někdy v roce 1987, protože šlo o objekty, o které výrobní firmy neměly zájem. Vznikaly tedy jako autorské originály nábytku nebo kusové série. Prodával jsem je spíše v zahraničí, protože u nás bylo v té době velmi konzervativní ovzduší. Později jsem pracoval se sklem, porcelánem a jinými materiály. Po revoluci se postupně otevřely možnosti pro navrhování pro výrobní firmy, takže tvorba a prodej “vlastním nákladem“ ustoupila do pozadí.

V čem vidíte rozdíly mezi vytvářením a prodejem vlastních výrobků samostatně a v designu pro firmy?

Ateliérová tvorba nebo výroba malých limitovaných sérií je jistě potřebná, je to vlastně taková kreativní zábava. Člověk navrhuje, co chce, a pokud je o věci zájem, tak je prodává. Nemá žádnou zodpovědnost. Jiná věc je, pokud se designér rozhodne vytvořit vlastní značku a firmu, ať už výrobní nebo obchodní, v tom případě se zapojuje do procesu - návrh, výroba, marketing, distribuce. Výhodou je, že celý tento proces může kontrolovat. Toto podnikání může být v malém nebo ve velkém, záleží na kreativních a obchodních schopnostech jedince. Nevýhodou je, že kontrola celého procesu může jednoho utahat. Ale fandím schopným! V designu pro firmy jde o hromadnou výrobu a tady už má designér zodpovědnost, protože výrobky ovlivňují širší veřejnost. Neměl by tedy navrhovat vtipné krátkodeché zajímavosti a rozšiřovat už beztak přesycený trh. Má také odpovědnost k firmě a lidem v ní zaměstnaným, odpovědnost k použitým materiálům a tím k přírodnímu prostředí.

Jak se podle vašeho názoru pozná dobrý design ve velkovýrobě a vedle toho v produktech, které někdo vytváří v malých sériích?

Dobrý design v sériové výrobě respektuje materiál, technologii a náklady na výrobek, ale musí být funkční a něco lidem přinášet, usnadňovat a zlepšovat život. Design není o tom natvarovat výrobek XY, ale navrhnout produkt, který lidé skutečně potřebují. U malých nebo kusových sérií bych nepoužíval termín design, protože jde o tvůrčí experimentování s materiály a vizuální formou, tedy, jak jsem už řekl – zábava. Někdy se ale vyskytnou i malé věci, které designem jsou a ty se většinou dříve nebo později začnou průmyslově vyrábět.

Kniha, kterou jste loni připravil, se jmenuje Design: Od myšlenky k realizaci. Co je při tomto celém zdlouhavém a složitém procesu nejdůležitější?

Nejdůležitější je vždycky prvotní idea, potom vytrvalost při realizaci a štěstí na lidi a firmu. A kniha toto ukazuje na více jak čtyřiceti příkladech.

Jak vidíte budoucnost designu?

Jsem optimista! Ale obávám se, aby se design nestal tričkem, které dnes koupím a zítra je „de mode“. Přiznám se, že špatně snáším termín „trendy“, ale možná začínám být konzervativní…?

Profesor Jiří Pelcl, pedagog a emeritní rektor pražské UMPRUM, architekt a přední český a světově známý designér. Vedle praktické činnosti se zabývá teorií designu, publikuje a hostinsky přednáší na domácích a zahraničních vysokých školách (Rietveld Academy Amsterdam, University of California Berkeley, RCA Londýn, Yale University,…). Realizoval řadu interiérů prestižních objektů (interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě, velvyslanectví v Římě, Pretorii, Český dům v Malmö a jiné). Je držitelem řady cen a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, v Die Neue Sammlung v Mnichově, v Museum fűr Gestaltung v Curychu, ve Swedish Glassmuseum ve Smalands, v Museum of Applied Arts ve Frankfurtu. www.pelcl.cz


Older Post Newer Post