O co jde ve studiu DEVOTO?

„Umělecké řemeslo bylo vždy spojováno s velkou manuální zručností, a to i přes technický progres zůstává pro nás stěžejní.“

Co pro vás znamená řemeslnost?

Řemeslo je v první řadě o zručnosti, zkušenostech a vědomostech. Musíte znát své nářadí, materiál, se kterým pracujete, mít zajeté pracovní postupy, umět přemýšlet a předvídat. V našem oboru se říká, že vychovat dobrého truhláře trvá deset let…

Co je, podle vašeho názoru, umělecké řemeslo ve 21. století?

Umělecké řemeslo je tvůrčí nadstavba klasického řemesla. Samozřejmě může 21. století evokovat velký progres v materiálech a technickém zpracování. Umělecké řemeslo bylo vždy spojováno s velkou manuální zručností a to i přes technický progres zůstává pro nás stěžejní.

Jak byste představili svou práci?

Navrhujeme a vyrábíme nábytek a interiéry. Naší hlavní doménou jsou dětské pokoje a doplňky. Vzhledem k tomu, že máme truhlářskou dílnu, naše portfolio zahrnuje i výrobu interiérů a solitérů pro dospělé.

V čem se liší navrhování produktů pro děti od toho, když vymýšlíte nábytek pro dospělé?

Navrhování a výrobě dětského nábytku se věnujeme již několik let, za tu dobu si člověk uvědomí, co funguje, děti baví a co dětský pokoj nesmí postrádat. Při navrhování promýšlíme především bezpečnost a zátěž, která je při dětských hrách přeci jen nadstandardní.

Co vás na tom, co děláte, nejvíce zajímá a na čem se nejvíce učíte?

Zajímá nás všechno, co nás nutí posunout se dál. Výroba z nových materiálů, jejich kombinace, technické detaily a zpracování. Obsáhlost naší práce je tak rozmanitá, že se učíme prakticky každý den.
Představili jste svou práci na Ambiente a chystáte se na Design Shaker, co by podle vás měl splňovat dobrý veletrh? Dobrý veletrh by podle našeho názoru měl být výběrový. Už jednou se nám stalo, že vedle našeho nábytku jezdili poníci a prodávala se cukrová vata. Ambiente byla skvělá zkušenost, věříme, že Design Shaker bude dalším úspěšným krokem k prezentaci našeho domácího designu široké veřejnosti.

DEVOTO je česká rodinná firma, kterou založili Lukáš Lédl a Petr K. Porta v roce 2008, svým jménem a vizí odkazuje na oddanost a věrnost – dřevu, řemeslu a především vlastním nápadům a netradičním nadčasovým řešením. Ve studiu umí navrhnout a vyrobit pokoje, které rostou společně se svými majiteli. Pokoje doplňují ručně vyráběnými hračkami, doplňky a dekoracemi, které jsou ze dřeva, látek nebo jiných materiálů – ale vždy vyrobeny v Čechách. www.devoto.cz


Older Post Newer Post