"Vyzýváme k pravosti a opravdovosti..." LLEV Design

Co je podle vašeho názoru výzva designu do budoucna?

M. Mochal: Máte-li na mysli výzvu pro designéry, tak tou je originalita, která se vytrácí a je často nahrazena obdivem k trendům designu. Někdy je nám smutno, když vidíme produkty, interiéry, které jsou velmi dobře zaměnitelné se zahraničními. Je těžké udržet si vlastní cestu a naopak je lehké nechat se z té cesty strhnout globální inspirací, která tak voní.

E. Mochalová: Dnes je jednoduché stát se designérem, takže vyzýváme designéry k pravosti, upřímnosti, znalosti a moudrosti, která může zlehka pomoci lepšímu životu a estetice nás všech.

Co v prostředí českého designu postrádáte?

M. Mochal: Chybí nám přirozená podpora kultury ze strany vlády a společnosti. Nechápeme, proč se umění stalo nadstavbou našich životů. Soukromé subjekty udělaly za posledních deset let pro medializaci designu velice mnoho. Dnes paradoxně design dostává více pozornosti, než si zaslouží. Design by měl především sloužit fyzicky a ne jen jako vizuální kulisa. Na židli bychom měli sedět, nikoliv se na ni jen dívat v časopisech s pocitem, že takhle drahou židli si nikdy nekoupíme. Ale je fakt, že to někoho může motivovat a nabíjet. Také si rádi a s chutí prohlížíme krásná drahá auta, boty, mobily a podobně krásné zbytečnosti.

Co vám na vaší práci přijde nejdůležitější?

E. Mochalová: Nejdůležitější je svoboda, kreativita, souhra s klientem, vzájemná profesionalita v pravém slova smyslu, čas a klid na práci.

M. Mochal: Nejzajímavější pak poznávání nových lidí, technologií, přístupů k věci, vnímání myšlení ostatních lidí, které potkáváte na různých projektech… A energie z povedené práce, která přináší radost lidem, pro které jste design vytvořili.

Jako jedni z mála vyrábíte černé sklo. Recept se prý ztratil a černé sklo nejde už vyrobit…

M. Mochal: Tohle je mýtus podobný červenému rubínovému sklu z pohádky. Černé sklo se u nás stále taví v několika sklárnách. Otázkou pro designéra pak je, co z něj vyrobit a proč. Protože se používá především na výrobu uren a jeho boom je již pár let za zenitem.

Na čem ve studiu právě pracujete a co chystáte?

E. Mochalová: Pracujeme na několika projektech souběžně. Například v tuto chvíli dokončujeme další kolekci černé skleněné bižuterie, chystáme instalaci na výstavu DESIGN SHAKER a připravujeme prezentaci několika témat pro pivovar Rohozec.

Designérské studio LLEV tvoří dvojice Eva Mochalová a Marcel Mochal. Design studio založili v roce 2004 po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Zaměřují se na kreativní služby v produktovém, interiérovém i grafickém designu. Realizují „sny, kterým dokáží vtisknout tvar, barvu a v neposlední řadě také duši“. Pracují s respektem k zadání a vše co dělají, dělají s láskou. www.llev.cz


Older Post Newer Post